Międzynarodowe przyjaźnie

Gmina Nowy Staw swojego partnera poza granicami Polski odnalazła już w 1991r. w postaci leżącego w niemieckim landzie Schleswig-Holstein miasta Wilster, w którym zamieszkuje wielu niegdysiejszych mieszkańców Nowego Stawu.

Jednak historia współpracy mieszkańców obu miast jest znacznie dłuższa, sięga, bowiem 1953 r., kiedy to Rada Miasta Wilster uchwałą objęła patronatem Nowy Staw. Fakt ten został upamiętniony tablicą umieszczoną w centrum tego niemieckiego miasta. We wspomnianym 1991 r. w Nowym Stawie miała miejsce pierwsza oficjalna wizyta gości z Wilster. Do podpisania umów partnerskich doszło w 1999 r., a ciekawostką jest, że obok przedstawicieli obu miast stroną umowy został również Związek Ziomków miasta Neuteich (nazwa Nowego Stawu sprzed 1945r.), który niezwykle aktywnie angażował się w zawiązanie współpracy między Wilster i Nowym Stawem.

Biorąc pod uwagę ilość wizyt przedstawicieli obu gmin, jakie miały miejsce w ciągu 20 lat współpracy, świadczy o tym, że nie jest to partnerstwo na papierze, ale przyjaźń trwała i przynosząca widoczne efekty szczególnie we współpracy kulturalnej i socjalnej oraz odbywającej się regularnie wymianie polskiej i niemieckiej młodzieży.


Data publikacji: 03-08-2011 20:47 Opublikował: Anna Uzdowska Powrót do poprzedniej strony »
Loading